Lord Canning  (1856 – 1862)

  • The last Governor General and the first Viceroy
  • Mutiny took place in his time
  • On nov, 1858, the rule passed on to  the crown
  • The universities of Calcutta, Bombay and Madras were established in 1857

Lord Lytton  (1876 – 1880)

  • Organised the Grand ‘Delhi Durbar’ in 1877 to decorate Queen Victoria with the title of ‘Kaiser-e-Hind’
  • Passed the infamous Vemacular Press Act (1878)

Lord Rippon  (1880 – 1884)

  • Repeated Vemacular Press Act
  • Passed the local self government Act (1882)
  • Passed the libert bill (1883) which enabled Indian district magistrates to try European criminals

Lord Dufferin  (1884 – 1888)

  • Indian National Congress was formed during his tenure

Lord Curzon (1899 – 1905)

  • Partition Bengal (October 16, 1950) into two provinces

Lord Hardinge (1910 – 1916)

  • Partition of Bengal was cancelled (1911); capital shifted from Calcutta to Delhi (1911)

Lord Chelmsford (1916 – 1921)

  • The government of India Act in 1919 (Montague – chelmsford reforms) was passed
  • Rowalt Act of 1919; Jallianwala Bagh Masssacre (13 April, 1919)
  • Non-Corporation Movement

Lord Irwin (1926 – 1931)

  • Simon Commission visited Indian in 1928
  • Dandi March (12 April, 1930)
  • Civil Disobedience Movement (1930)
  • First round table conference held in England in 1930
  • Gandhi – Irwin Pact (March 5, 1931) was signed and Civil Disobedience Movement was withdrawn

Lord Willington (1931 – 1936)

  • Communal awards (1932)
  • Poona Pact was signed
  • Government of India Act (1935) was passed

Lord Linlithgow (1936 – 1944)

  • Cripps Mission in 1942
  • Quit India Movement (August 8, 1942)

Lord Wavell (1944 – 1947)

  • Cabinet Mission Plan

Lord Mountbatten (Mar 1947 – Aug 1947)

  • Last Viceroy of British India and first Governor General of free India
  • Indian independence Act passed by the British Parliament on July 4, 1947 by which India became Independent on August 15, 1947
  • Retired in June 1948 and was succeeded by C. Rajagopalchari; the first and the last Indian Governor General of free India